sosyal bilgiler seti

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1.dönem genel tekrar ÖZET Gönderen Konu: T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1.dönem genel tekrar ÖZET  (Okunma sayısı 390 defa)

Çevrimdışı Kutup Yıldızı

  • Süper Üye
  • ****
  • İleti: 325
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1.dönem genel tekrar ÖZET
MUSTAFA KEMAL’İN EĞİTİM HAYATI
SELANİK MAHALLE MEKTEBİ
Dini ağırlıklı eğitimin verildiği okuldur. Annesinin isteği ile gitti. Bu annesinin geleneklerine bağlı biri olduğunu gösterir.
SELANİK ŞEMSİ EFENDİ OKULU
Babasının isteğiyle bu okula başlamıştır. Yeni eğitim metotları ve okuma yazmayı kolaylaştıracak araç gereçler kullanılmaktaydı. Modern eğitim yapan bu Mustafa Kemal’in fikir hayatını olumlu etkilemiştir.
SELANİK MÜLKİYE RÜŞTİYESİ
Devlet memuru yetiştiren ortaokuldur.
SELANİK ASKERİ RÜŞTİYE
Komşuları Kadri Bey’in askeri okula giden oğluna imrenmesi, askeri üniformalı kişilerden etkilenmesiyle annesinden gizlice bu okulun sınavlarına girmiş ve kazanmıştır. Kemal ismi bu okulda verilmiştir.
MANASTIR ASKERİ İDADİ
Edebiyata, tarihe ve hitabete ilgi duydu. Mehmet Emin YURDAKUL(Türkçülük), Ziya GÖKALP etkilendi. Namık Kemal (Vatanseverlik), Kolağası Tefik Bey (tarih) ’ten etkilendi.
İSTANBUL HARP OKULU
İstanbul’a eğitim için ilk defa gelmiştir.
İSTANBUL HARP AKADEMİSİ
Zekâsı üstün kişiliği yetenekleri ile arkadaşları ve öğretmenleri tarafından ilgi gördü ve liderlik vasfı ortaya çıktı.
özet alıntıdır.

Linkback: http://www.sosyaldeyince.com/8sinif-tc-inkilap-tarihi-ve-ataturkculuk-ozetleri/tc-inkilap-tarihi-ve-ataturkculuk-1donem-genel-tekrar-ozet-t4602.0.html

share button            sosyal bilgiler