sosyal bilgiler seti

sosyal bilgiler seti

ATATÜRK DÖNEMİ DIŞ POLİTİKADA TEMEL ESASLAR Gönderen Konu: ATATÜRK DÖNEMİ DIŞ POLİTİKADA TEMEL ESASLAR  (Okunma sayısı 1787 defa)

Çevrimiçi Sosyaldeyince

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • ATATÜRK DÖNEMİ DIŞ POLİTİKADA TEMEL ESASLAR
  • İleti: 4390
    • Sosyaldeyince.com

  • uygulama
ATATÜRK DÖNEMİ DIŞ POLİTİKADA TEMEL ESASLAR
Gerçekçilik
Atatürk’ün dış politikası gerçekçidir, maceradan uzak durmayı hedefler. Bu anlayışa uygun olarak, Türk milletinin gücünü ve imkânlarını bilmek kadar, karşısındaki devletlerin ne yapacaklarını veya ne yapamayacaklarını, gerçekçi ve doğru şekilde değerlendirmiş olan bir uygulama görülür. Şüphesiz bu gerçekçilik, şartlar ne olursa olsun sonuna kadar direnmeyi öngören cesur ve onurlu duruştan taviz vermeyen bir gerçekçiliktir. Asla, teslimiyetçilik ve yılgınlık yoktur.

Tam Bağımsızlık
Bağımsızlık ilkesi ile diğer ülkelerle olan ilişkilerde genç cumhuriyetin bağımsızlığının korunmasına özen gösterilmesi hedeflenmiştir. Osmanlı döneminin iktisadî, siyasî, malî kısacası her yönden dışa bağımlı yönetimlerini görmüş olan yeni Türkiye’nin kurucu kadrosu için, kurulan devletin gerçek bağımsızlığı en önde gelen amaçtır. Bu bağımsızlık siyasi, iktisadi, mali, askerî ve kültürel açıdan bağımsızlıktı ve bunlardan ödün verilemezdi. Bu ilkeden hareketle, gerek Millî Mücadele süresince Batılı devletlerle yapılan görüşmelerde gerekse Lozan Barış görüşmeleri sonrasında, bağımsızlık ilkesine gölge düşürebilecek her konuda kararlı davranılmıştır.

Barışçılık
Atatürk dönemi dış politikasının bir başka özelliği ise barışı esas almasıdır. Bunun en güzel örneği, Millî Mücadele yıllarında verilmiştir. Savaş ortamı içerisinde bile görüşmeler yoluyla barışın sağlanması için her türlü çaba sürdürülmüştür. Atatürk’ün barışçılığı yine onun söylediği "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" sözüyle Türk Dış Politikasının bir ilkesi hâline gelmiştir. Bu temel yaklaşıma uygun olarak bölgesinde barışı korumada üzerine düşeni gerçekleştiren genç cumhuriyet, teslimiyetçi ve pasif bir politika da izlememiştir. Yani, barış içinde yaşamak için gerekli hazırlıkları yapmak, gerekirse barış için savaşa hazır olmak kararlılığıyla hareket edilmiştir.

Akılcılık
Akılcılık ilkesi doğrultusunda yeni devlet uluslararası hukuka bağlı kalmıştır. Atatürk Türkiye’sinin dış politika anlayışı ideolojik doğmalara, ön yargılı saplantılara değil, akıl üzerine oturtulmuştur. Uluslararası ilişkilerde, tarihî dostluk ve tarihî düşmanlık yerine, değişen şartlar ve karşılıklı yarar ilişkileri esas alınmıştır. Nitekim Atatürk bu doğrultuda, siyasal, toplumsal ve ekonomik düzenleri çok farklı olan ülkelerle dostluklar kurabilmiştir.

Yukarıda sayılan esaslara, şüphesiz uluslararası adil bir düzen kurma, sömürgeciliğe karşı oluş, hukuka bağlılık ve eşitlik gibi hususlar da eklenebilir. Bunların dışında bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü korumak anlamında Türkiye’nin güvenliğinden duyduğu endişe onun dış politikasına etki etmiştir. 1923-30 yılları arası Batı ile olan problemlerinden dolayı Türkiye, Batılı ülkelere mesafeli durmuş, Sovyetlere ise nispeten mütereddit yaklaşmıştır. 1930 sonrasında ise İtalya’nın yayılmacı politikalarından duyduğu endişelerden ötürü, İngiltere ve Fransa ile iyi ilişkiler içine girmiştir.


Linkback: http://www.sosyaldeyince.com/8sinif-tc-inkilap-tarihi-ve-ataturkculuk-ozetleri/ataturk-donemi-dis-politikada-temel-esaslar-t3308.0.html

share button            


Sosyaldeyince.com sosyal bilgiler sitesi

sosyal bilgilerxx
ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINI OLUŞTURAN TEMEL ESASLAR

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1490 Gösterim
Son İleti 29 Ocak 2015, 18:08
Gönderen: Sosyaldeyince
clip
ATATÜRK DÖNEMİ DIŞ POLİTİKA ve ATATÜRK İLKELERİ SUNU

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
1334 Gösterim
Son İleti 25 Nisan 2015, 10:25
Gönderen: Sosyaldeyince
xx
ATATÜRK DÖNEMİ SANAT VE SPOR

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
2406 Gösterim
Son İleti 28 Ocak 2015, 12:56
Gönderen: Sosyaldeyince
clip
ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI SUNU SLAYTI

Başlatan Kutup Yıldızı

0 Yanıt
1788 Gösterim
Son İleti 21 Nisan 2015, 07:43
Gönderen: Kutup Yıldızı
cheesy
ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI VE ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ Ünitesi Sunum ve Slaytı 2

Başlatan Sosyaldeyince

0 Yanıt
3051 Gösterim
Son İleti 22 Nisan 2014, 18:59
Gönderen: Sosyaldeyince